Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi, przypadającego na dzień 26 czerwca, Sekretarz Generalny ONZ, Kofi Annan, zwraca się do międzynarodowej opinii publicznej z następującym przesłaniem:
Tegoroczne hasło obchodów Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi - “Porozmawiajmy o narkotykach” – najlepiej podsumowuje wszystkie kwestie związane z narkotykami, pozwala zwrócić na nie uwagę i rozpocząć otwartą dyskusję. Narkotyki zażywa dziś na świecie około 200 milionów ludzi, co stanowi 4,7% globalnej populacji powyżej 14 roku życia. Powyższe statystyki same w sobie budzą niepokój, a przecież nadużywanie środków odurzających szkodzi nie tylko osobom uzależnionym. Skutki tego zjawiska odczuwają, w trudnym do zmierzenia stopniu, całe społeczeństwa. Narkomania powoduje pogorszenie się społecznych, gospodarczych i zdrowotnych warunków naszego życia - w tym rozprzestrzenianie się wirusa HIV.
Hasło „Porozmawiajmy o narkotykach” podkreśla potrzebę rozmawiania z dziećmi, rodzinami, przyjaciółmi, nauczycielami i lokalnymi wspólnotami na temat nadużywania środków odurzających. Chodzi również o to, by przyznać, że narkomania jest problemem społecznym i wziąć odpowiedzialność za kroki służące jego przezwyciężania. Życiowa praktyka dowodzi, że wsparcie rodziców, którzy troszczą się o swoje dzieci i potrafią ich wysłuchać, jest jednym z najważniejszych elementów zapobiegania temu zjawisku. Na nas wszystkich ciąży jednak szczególna odpowiedzialność za losy wielu młodych ludzi na całym świecie, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny.
Nadużywanie środków odurzających jest często rezultatem głębszych problemów lub symptomem poważnego kryzysu psychicznego. Z tego względu ważne jest, aby rozmawiać o usuwaniu potencjalnych przyczyn, a nie tylko o objawach. Rozmowa na temat narkotyków to jedyny sposób, by zmazać piętno, przełamać milczenie i ograniczyć zjawisko wykluczenia społecznego, które towarzyszy ludziom uzależnionym, co jedynie pogłębia problem. Otwarta rozmowa jest ważna także wtedy gdy chcemy zająć się problemem jak najwcześniej i ochronić jednostkę przed tym problemem.
Międzynarodowy Dzień przypomina o tym, że każdy z nas powinien przyłączyć się do udziału w walce z narkomanią. Narody Zjednoczone będą zaś służyć pomocą w realizacji tego celu. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) udostępnia na swojej stronie internetowej: www.unodc.org szeroki zasób pożytecznych informacji, przeznaczonych dla tych, którzy chcą otwarcie rozmawiać o narkotykach.